وکیوم فرمینگ – خدمات بسته بندی و وکیوم فرمینگ

وکیوم فرمینگ و صنایع بسته بندی سرافرازان در زمینه تولید قطعات وکیوم و بسته بندی وکیوم فرمینگ انواع مختلف محصولات، خدمات ارائه می نماید و با شرکت های بزرگی افتخار همکاری داشته است.

وکیوم فرمینگ سرافرازان

سرافرازان با افتخار در زمینه ارائه خدمات بسته بندی وکیوم استندی، وکیوم کارتی (پرسی و اسکین)، بلیستر و وکیوم تاشو و … فعالیت می نماید، امیدواریم بتوانیم با ارائه مشاوره مناسب منتخب شما عزیزان باشیم.

سرافرازان منتخب بهترین ها

درود بر شما به وبسایت سرافرازان خوش آمدید، در ادامه با مفهوم کلی بسته بندی وکیوم فرمینگ و مواردی که در لیست زیر آمده است آشنا خواهید شد، امیدواریم بتوانیم در زمینه بسته بندی محصولات شما کمکی نموده باشیم. با ما همراه باشید.

 

فهرست موضوعات

 1. وکیوم فرمینگ چیست؟
 2. تاریخچه
 3. انواع
 4. کاربردها
 5. مزایا
 6. فرایند
 7. مواد اولیه
 8. دستگاه وکیوم
 9. سوالات متداول
 10. نمونه کارها

وکیوم فرمینگ چیست؟

وکیوم فرمینگ یا شکل دهی حرارتی خلاء نسخه ساده ای از ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) می باشد.

این فرایند توسط دستگاه های اتومات یا نیمه اتومات وکیوم فرمینگ صورت می گیرد.

در این فرایند یک ورق پلاستیکی به اندازه ای که انعطاف پذیر شود توسط هیتر حرارت دهی میشود. سپس ورق گرم شده روی قالب آلومینیومی قرار می گیرد یا قالب به سمت ورق رفته و به آن میچسبد، بعد با مکش هوا توسط پمپ خلاء هوای موجود بین ورق و قالب خارج می شود تا ورق شکل قالب را به خود بگیرد.

بعد از شکل و فرم گرفتن قطعه وکیوم، مرحله خنک کاری توسط پیستوله های اتومات یا دستی صورت می گیرد، سپس مکش پمپ وکیوم قطع میشود و بعد پمپ بصورت برعکس عمل میکند یا به اصطلاح “فوت” می کند تا قطعه وکیوم از قالب جدا شود.

برای درک موضوع پیشنهاد میکنیم فیلم های کوتاه زیر را مشاهده نمایید.

تاریخچه

در سال 1855 میلادی در بیرمنگام انگلیس بود که الکساندر پارکس، از بخار برای گرم کردن و فرم دادن به سلولوئید استفاده کرد. وقتی سلولوئید خنک شد پارکز متوجه شد که شکل خود راحفظ کرده است.

وکیوم فرمینگ بعدها هنگامی که با تکنولوژی ریخته گری و قالب ریزی در دهه ۱۹۴۰ و ۵۰ میلادی ساخته شد، به عنوان یک ابزار نمایش و بازاریابی تصور شد.

اولین دستگاه ساخت مواد، که قابلیت ساخت موادی مانند روکش های صفحه نمایش از جنس پلاستیک نازک، در سال ۱۹۵۰ ثبت اختراع شد و به دنبال آن مجموعه ای از ماشین های قالب گیری وکیوم ایجاد شد تا اینکه در سال ۱۹۶۴ سرانجام «دستگاه وکیوم فرمینگ ورق پلاستیک» تکمیل و ثبت اختراع شد.

بسته بندی وکیوم فرمینگ چیست؟

بسته بندی وکیوم فرمینگ یک تکنولوژی بسیار پرکاربرد و پیشرفته می‌باشد، که از فرایند وکیوم فرمینگ برای شکل‌دهی و ساخت قطعات پلاستیکی برای بسته بندی محصولات استفاده می کند. این روش بسته بندی بسیار مقرون به صرفه، پرکاربرد و دارای ویژگی‌ شفافیت است که هم از نظر زیبایی حرفی برای گفتن دارد و هم به نوعی با خریدار روراست است، در واقع خریدار هنگام خرید محتویات درون بسته بندی را می‎تواند مشاهده و بررسی کند و سپس تصمیم به خرید بگیرد.

این نوع بسته بندی را می‌توان به سرعت تولید و به بازار عرضه نمود. بسته بندی وکیوم از نظر کارشناسان و بازاریابان یکی از جذابترین‌ها می‌باشد که می‌تواند به خوبی نظر خریدار را جلب نماید. بنابراین با استفاده از نوع بسته بندی می‌توانید فروش محصول خود را چندین برابر افزایش دهید.

در تولید و ساخت بسته بندی وکیوم فرمینگ محدودیتی وجود ندارد و به هر شکل دلخواه می‌توان طراحی و تولید نمود. انواع مختلفی از این بسته بندی نظیر کارتی، بلیستر، تاشو، اسکین و استند وجود دارد، که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارا می‌باشند. در بسته بندی وکیوم فرمینگ امکان استفاده از جعبه‌ها و کارت‌های چاپ شده مقوایی نیز وجود دارد که زیبایی کار را دو چندان می‌کند و همچنین برای افزایش امنیت محصول و کاهش دستکاری محصول، امکان مهر و موم و آب‌بندی‌های مختلف نظیر دوخت حرارتی، پرس حرارتی و … نیز وجود دارد.

انواع بسته بندی وکیوم فرمینگ

قطعات و بسته بندی وکیوم فرمینگ را با روش های مختلفی می توان طراحی نمود و سپس آن را ساخت که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

کارتی

بسته بندی وکیوم فرمینگ کارتی از دو قسمت تشکیل می شود، قسمت اول قطعه وکیومی شکل داده شده می باشد که روی کار قرار می گیرد و قسمت دوم یک مقوای معمولا چاپ شده است که زیر کار قرار می گیرد.

این روش پر کاربردترین روش بسته بندی وکیومی است و نیاز به قالب آلومینیومی دارد که قطعه وکیومی شفاف ساخته شود.

بسته بندی بندی کارتی معمولا برای بسته بندی محصولات مصرفی مانند، لوازم الکترونیکی، لوازم بهداشتی و آرایشی، ابزارآلات و … مورد استفاده قرار می گیرد.

در بالای این بسته بندی سوراخی ایجاد می کنند که امکان آویزان کردن در فروشگاهها را نیز داشته باشد.

بسته بندی وکیوم فرمینگ کارتی
تصویری از بسته بندی های وکیوم کارتی

بسته بندی وکیوم فرمینگ کارتی به دو روش سرهم می شود:

 • پرس حرارتی : در این روش ابتدا قطعه وکیوم یا کارت مقوایی به چسب بلیستر آغشته می شود، سپس محصول داخل شابلن یا قطعه وکیومی قرار می گیرد و کارت مقوایی نیز روی آنها درج می شود. در نهایت کل کار روی صفحه پرس حرارتی رفته و به وسیله حرارت و فشار پرس، بسته بندی صورت می گیرد.
 • کشویی : این روش مقداری ساده تر است بصورتی که سه طرف قطعه وکیومی با دستگاه خم، خم می شود، سپس محصول داخل قطعه وکیومی قرار گرفته و در آخر کارت مقوایی بصورت کشویی در داخل قطعه وکیومی قرار می گیرد.

استند

این نوع بسته بندی معمولا داخل جعبه مقوایی قرار می گیرد و برای بسته بندیِ مجموعه ای از قطعات استفاده می شود و به اصطلاح به آن “وکیوم کف و در” نیز گفته می شود.

بسته بندی استندی نیاز به قالب آلومینیومی دارد و معمولا از سه قسمت تشکیل می شود، قطعه وکیومی شکل داده شده، جعبه مقوایی که قطعه وکیومی درون آن قرار بگیرد و درب جعبه مقوایی.

بسته بندی وکیوم فرمینگ استندی
تصویری از بسته بندی وکیوم استندی

استندها معمولا برای بسته بندی محصولاتی مانند شیرینی و بسته بندی شکلات، وسایل آرایشی و بهداشتی و اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاشو یا صدفی

همانطور که اسمش پیداست این بسته بندی بصورت یک ظرف شفاف لولادار است که یک طرف محفظه اصلی و طرف دیگر آن درب است.

بسته بندی وکیوم فرمینگ تاشو
بسته بندی وکیوم تاشو یا صدفی

درب و محفظه بسته بندی تاشو در حالت اول به صورت چفت شدن به یکدیگر متصل می شوند و به راحتی قابلیت باز و بسته شدن را دارد و در حالت دوم درب و محفظه با دوخت حرارتی به هم متصل می شوند، در این حالت معمولا شکل ظاهری بسته بندی شبیه به بسته بندی کارتی می‌باشد اما در اصل این بسته بندی تاشو است.

در این نوع بسته بندی نیز به قالب آلومینیومی نیار است تا قطعه وکیومی لولادار ساخته شود.

اسکین

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین از ورق وکیومی و یک کارت مقوایی که محصول یا مجموعه محصولات روی آن چیده شود تشکیل می شود.

تنها تفاوت این نوع بسته بندی، نحوه شکل دهی به ورق وکیومی است که بدون قالب آلومینیومی صورت میگیرد.

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین
بسته بندی وکیوم اسکین

در واقع در این نوع بسته بندی برای ساخت قطعه وکیومی به قالب آلومینیومی نیاز نیست، زیرا محصول روی کارت مقوایی چیده میشود، سپس روی دستگاه وکیوم رفته تا ورقِ گرم شده روی آن قرار بگیرد، بعد هوای بین ورق و کارت تخلیه شده تا ورق شکل محصولات چیده شده را بخود بگیرد.

کاربردهای وکیوم فرمینگ

وکیوم فرمینگ کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد و ما قصد داریم در وبسایت سرافرازان به کاربردهای این فرایند در زمینه بسته بندی و تولید قطعات کوچک وکیوم فرمینگ بپردازیم.

صنایع بسته بندی

در صنعت بسته بندی از این فرایند برای بسته بندی محصولاتی از قبیل، اسباب بازی، ابزارآلات، بسته بندی شکلات و شیرینی، میوه، خشکبار، لوازم بهداشتی و آرایشی، وسایل الکترونیکی و … استفاده میشود.

مسلماً یکی از بهنرین و مقرون به صرفه ترین روشهای بسته بندی، وکیوم فرمینگ است.

تولید ظروف یکبار مصرف

عمده ترین کاربرد وکیوم فرمینگ در تولید انواع ظروف یکبار مصرف است. مانند لیوان و بشقاب های یکبار مصرف، کاسه های یکبار مصرف، ظروف نگهدارنده و …

صنایع کشاورزی

در صنعت کشاورزی از این فرایند برای تولید سینی های کاشت و گلدان های کوچک استفاده می شود، در ساخت این قطعات معمولا از جنسی استفاده می‌شود که در برابر اشعه ماورابنفش و نور خورشید مقاوم باشد.

صنایع پزشکی

وکیوم فرمینگ در صنایع پزشکی برای تولید ظروف یکبار مصرف اتاق عمل و استندهای یکبار مصرف دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

این فرایند برای بسته بندی برخی داروها و ابزارها پزشکی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بطور مثال برای بسته بندی سرنگ و آمپول از میتوان استفاده نمود.

مزایای وکیوم فرمینگ

 • شفاف بودن بسته بندی: مهمترین مزیت بسته بندی وکیوم فرمینگ شفاف بودن آن است، شفاف بودن بسته بندی باعث میشود محصول درون بسته بندی جلوه خاصی داشته باشد و مشتری قبل از خرید محصول را از لحاظ بصری مشاهده و بررسی نماید و سپس اقدام به خرید کند. این امر باعث افزایش فروش محصول نیز می شود.
 • سرعت تولید بالا: سرعت تولید در این فرایند بسیار بالاست و فاصله بین طراحی و محصول نهایی نیز کم است، بنابراین با وکیوم فرمینگ میتوان با سرعت بالا محصول را بسته بندی و به بازار ارائه نمود.
 • مقرون به صرفه بودن: این فرایند نسبت به سایر روش ها مقرون به صرفه است و در ضمن تجهیزات و دستگاه های این نوع بسته بندی نسبت به روشهای دیگر (مثل تزریق پلاستیک) بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر می باشند.
 • انعطاف پذیری و دقت: در این فرایند قبل از تولید بسته بندی اقداماتی مانند بررسی، طراحی قالب اولیه، آزمایش و … صورت میگیرد و سپس با در نظر گرفتن تمام موارد محصول نهایی تولید می شود، بنابراین این فرایند بسیار انعطافپذیر و دقت در این فرایند بسیار بالا و خطا نیز بسیار کم است.
 • بهداشتی بودن: در این فرایند برای تولید ظروف غذا و بسته بندی مواد غذایی امکان استفاده از مواد کاملا بهداشتی وجود دارد.

مراحل وکیوم فرمینگ

فرایند وکیوم فرمینگ چندین موارد را دربر میگیرد، در اینجا به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم، تا بطور کامل با فرایند وکیوم فرمینگ آشنا شوید.

موارد اولیه:

1- بررسی

ابتدا باید محصولی که میخواهیم بسته بندی کنیم را بطور کامل بررسی کنیم تا اندازه ها و نحوه چیدمان محصول درون بسته بندی وکیومی مشخص شود.

2- انتخاب نوع ورق پلاستیکی وکیوم

سپس با توجه به نوع محصول باید نوع ورق پلاستیکی انتخاب شود. ویژگی های مختلفی مثل رنگی بودن، شفاف بودن، بهداشتی بودن و میزان مقاومت و ضخامت ورق باید در این مرحله مشخص شود و بر اساس نیاز یکی از ورق های ABS,PET,HP و PVC انتخاب شود.

فرایند وکیوم فرمینگ
فرایند اصلی وکیوم فرمینگ

فرایند اصلی وکیوم فرمینگ:

1- طراحی و ساخت قالب

قالب ها معمولا از جنس آلومینیوم هستند و ابتدا بصورت سه بعدی طراحی می شوند و سپس با دستگاه سی ان سی یا ریخته گری ساخته می شوند.

ساخت قالب یکی مهمترین بخش های وکیوم فرمینگ می باشد و باید با دقت بالایی صورت پذیرد تا در نهایت قطعه وکیومی با کیفیتی داشته باشیم.

2- بستن قالب در قالبند

پس از آماده شدن قالب، قالب آلومینیومی روی قالبند(دستگاه وکیوم) قرار گرفته و محکم بسته می شود.

3- قرار دادن ورق پلاستیکی وکیوم

ورق های وکیوم به دو صورت شیت و رول موجود می باشند، با توجه به نوع دستگاه وکیوم فرمینگ ورق مناسب در ورقگیر دستگاه قرار می گیرد و محکم بسته می شود تا آماده شکل دهی شود.

4- گرمایش ورق با هیتر

در این مرحله ورق توسط هیتر به اندازه ای که قابل شکلگیری باشد گرم می شود.

5- نشستن ورق روی قالب

پس آن که ورق گرم و انعطاف پذیر شد قالب بالا آمده و به ورق می چسبد.

6- مکش هوای بین ورق و قالب

پس از نشتن ورق روی قالب، پمپ خلاء وکیوم شروع به کار می کند و هوای اضافه بین ورق و قالب را با مکش هوا تخلیه میکند تا ورق شکل قالب را به خود بگیرد.

7- خنک سازی و جدا کردن ورق (فوت)

در اینجا ورق شکل قالب را به خود گرفته و باید ابتدا توسط پیستوله های مخصوص خنک شود و سپس مرحله فوت انجام پذیرد.

به عمل برعکس(دهش) پمپ خلاء وکیوم فوت گفته می شود، در واقع وارد کردن هوای خنک بین قالب و ورق را فوت می گویند.

8- برش اضافات قطعه شکل گرفته

در پایان کناره ها و اضافات قطعه وکیومی توسط تیغ برش داده می شود تا قطعه وکیومی ما آماده برای بسته بندی بشود.

9- مونتاژ و بسته بندی

پس اتمام تولید قطعات بسته بندی در صورت نیاز مراحل بسته بندی و مهر و موم شروع میشود تا محصول نهایی ما آماده تحویل به مشتری شود.

مواد اولیه

مواد اولیه مورد نیاز در وکیوم فرمینگ به دو دسته تقسیم می شوند، که عبارتند از جنس قالب و جنس ورق پلاستیکی، هر کدام از این موارد شامل چند مورد می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

قالب آلومینیومی وکیوم فرمینگ
قالب آلومینیومی وکیوم فرمینگ

جنس قالب

1- آلومینیومی: معمولا جنس قالبهای وکیوم فرمینگ آلومینیوم است، زیرا هم در تولید بالا مقاومت زیادی دارند و هم به سرعت گرما را دفع می کنند.

2- چوبی: از قالب های چوبی برای تولید نمونه اولیه قطعه وکیومی استفاده می شود. با تولید نمونه می توان قطعه را از نظر بصری بررسی کرد و ایرادات آن را گرفت. این قالب ها برای تولید با تعداد بالا مناسب نیستند و مقاومت آنچنانی ندارند.

جنس ورق پلاستیکی

ورق های پلاستیکی وکیوم دارای رنگ بندی، ضخامت و جنس های مختلفی هستند که عبارتند از:

1- پی وی سی

 • توضیح : PVC یک ترموپلاستیک شفاف و مقاوم در برابر ضربه و حریق است و در ضخامت ها و بافت های مختلف موجود با قیمت نسبتا کم در دسترس می باشد.
 • رطوبت : دارد
 • استحکام: دارای مقاومت و استحکام بالا
 • شکل پذیری: شکل پذیری خوبی دارد
 • رنگ ها: موجود در رنگ های شفاف و سیاه و سفید
 • کاربردها: مناسب برای تولید قطعات و بسته بندی
فیلم پی وی سی وکیوم فرمینگ
فیلم پی وی سی

2- پت

 • توضیح : PET یک ترموپلاستیک آمورف می باشد و به دلیل سهولت در شکل گیری محبوب است.
 • رطوبت : دارد
 • استحکام: دارای مقاومت و استحکام خوب
 • شکل پذیری: شکل پذیری خوبی دارد
 • رنگ ها: موجود در رنگ های شفاف و محدود
 • کاربردها: مناسب برای تولید قطعات بهداشتی و محفظه ها روش

3- اچ پی

 • توضیح : HP یکی از پرکاربردترین ترموپلاستیک های آمورف می باشد. شکل گیری خوبی دارد و در بافت های مختلف در دسترس است. به دلیل مقاومت ضعیف در برابر اشعه ماورا بنفش ، برای کاربردهای خارجی مناسب نیست.
 • رطوبت : ندارد
 • استحکام: دارای مقاومت و استحکام خوب
 • شکل پذیری: شکل پذیری خوبی دارد
 • رنگ ها: موجود در رنگ های شفاف و رنگهای مختلف دیگر
 • کاربردها: مناسب برای اقلام ارزان قیمت، بسته بندی و …

4- ای بی اس

 • توضیح : ABS یک ترموپلاستیک آمورف می باشد که سفت و سخت و محکم است. و حاوی لاستیک است که دارای مقاومت خوبی در برابر ضربه و تغییرات آب و هوا دارد. ای بی اس جز ترموپلاستیک های محبوب است زیرا در طیف گسترده ای از ضخامت ها با پوشش و بافت های مختلف ارائه می شود.
 • رطوبت : دارد
 • استحکام: دارای مقاومت و استحکام خوب
 • شکل پذیری: به خوبی شکل میگیرد
 • رنگ ها: رنگ های محدود، سیاه، سفید و خاکستری
 • کاربردها: مناسب برای تولید قطعات بهداشتی و محفظه ها

دستگاه وکیوم فرمینگ

دستگاه های وکیوم فرمینگ به دو دسته “نیمه اتوماتیک” و ” اتوماتیک” تقسیم می شوند که در ادامه به توضیحات مختصر در این باره توجه نمایید.

دستگاه نیمه اتوماتیک(نیمه خودکار)

دستگاه نیمه اتومات یا دستی بیشر توسط اپراتور کنترل می شود و کارهایی مثل قرار دادن شیت و هیتر توسط اپراتور انجام می شود. این دستگاه با شیت پلاستیک یا رول تغذیه می شود و برای تولید قطعات کوچک و کم مناسب می باشد.

دستگاه اتوماتیک(خودکار)

دستگاه وکیوم فرمینگ اتوماتیک

در دستگاه اتوماتیک اپراتور در کنترل دستگاه دخالت کمتری دارد و بیشتر کارها بصورت اتوماتیک توسط دستگاه انجام می پذیرد. این دستگاه با رول یا فیلم پلاستیکی تغذیه می شود و برای تولیدات زیاد با توان بالا تولید بالا مناسب می باشد.

سوالات متداول

وکیوم فرمینگ چیست؟

وکیوم فرمینگ یا شکل‌دهی حرارتی خلاء نسخه ساده‌ای از ترموفرمینگ(شکل‌دهی حرارتی) می باشد. در این فرایند یک ورق پلاستیکی حرارت دهی می‌شود و سپس توسط مکش هوا و قالب شکل دهی می‌شود.

انواع وکیوم فرمینگ

قطعات و بسته‌بندی وکیوم فرمینگ را با روش‌های مختلفی می‌توان ساخت که عبارتند از : 1- وکیوم کارتی 2- وکیوم استندی 3- وکیوم تاشو یا صدفی 4- وکیوم اسکین

کاربردها

وکیوم فرمینگ کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد که برخی از آن‏‎‎‌ها عبارتند از: 1- صنایع بسته‌بندی 2- تولید ظروف یکبار مصرف 3- صنایع کشاورزی 4- صنایع پزشکی

مزایا بسته بندی وکیوم

1- سرعت تولید بالا 2- مقرون بصرفه بودن از لحاظ تجهیزات 3- انعطاف پذیری و دقت بالا 4- بهداشتی بودن 5- شفاف بودن بسته بندی

فرایند و مراحل وکیوم فرمینگ

1- بررسی 2- انتخاب نوع ورق پلاستیکی وکیوم 3- طراحی و ساخت قالب 4- بستن قالب در قالب‌بند 5- قرار دادن ورق پلاستیکی وکیوم 6- گرمایش ورق با هیتر 7- نشستن ورق روی قالب 8- مکش هوای بین ورق و قالب 9- خنک سازی و جدا کردن قطعه شکل گرفته 10- برش اضافات قطعه

مواد اولیه

مواد اولیه فرایند وکیوم فرمینگ ابتدا یک قالب و سپس ورق پلاستیکی(PVC,PET,HP,ABS) می باشد.

قالب وکیوم فرمینگ

قالب لازمه فرایند وکیوم فرمینگ است و توسط دستگاه سی ان سی یا ریخته گری ساخته می شود. و می‌تواند از جنس آلومینیوم و چوب باشد.